Rozhovor s Markem Kozákem

Marek Kozák je v poslední době často skloňovanou osobností ve světě hudební kultury. Účastnil se světové klavírní soutěže, probojoval se do předposledního kola a umístil se mezi 20 nejlepšími klavíristy této prestižní soutěže. Proto jsme Marka, úspěšného absolventa brušperské Základní umělecké školy, požádali o krátký rozhovor, aby nám řekl o této soutěži mnohem více.

1.      Marku, řekni nám, jaké soutěže ses účastnil a kde se konala. Bylo možné soutěž sledovat přímým přenosem?

Zúčastnil jsem se Mezinárodní klavírní soutěže F. Chopina ve Varšavě. Soutěž se koná jednou za pět let a patří k nejznámějším a největším soutěžím na světě. Je taky velmi dobře propagována do médií, bylo možné sledovat přímý přenos ze soutěže na internetu a taky v polské televizi.

2.      Jaké byly podmínky soutěže? Může se přihlásit každý klavírista?

Do soutěže se může přihlásit teoreticky každý klavírista, který splňuje věkový limit a daný repertoár. V letošním ročníku byl limit od 15 do 30 let. Hlavní soutěži, která je čtyřkolová, předcházela dvě výběrová předkola. To první z nich bylo formou videonahrávky, kterou posoudila polská porota, a ze 480 DVD snímků vybrala 160 kandidátů do druhého předkola, které se už konalo ve Varšavě v dubnu letošního roku. V tomto druhém předkole výkony hodnotila mezinárodní porota, která měla okolo 13 členů. Z druhého vyřazovacího předkola postoupilo do hlavní soutěže 80 klavíristů a ti potom vystoupili v říjnu v hlavním sále Varšavské filharmonie před 17 – člennou porotou, ve které seděli nejslavnější klavíristé z celého světa (např. Martha Argerich, Garrick Ohlsson, Dang Thai Son a další).

3.      Jaké národnosti byli soutěžící? Účastnili se všichni soutěžící všech kol?

Někteří soutěžící měli povolenou výjimku a nemuseli posílat DVD snímek. Jednalo se o ty, kteří získali hlavní cenu v jiných klavírních soutěžích. Tato soutěž je velmi známá, proto ji vyhledávají klavíristé z celého světa. Velké zastoupení měla Čína, Japonsko, Jižní Korea, USA a samozřejmě Polsko. Soutěž vyhrál 21-letý korejský klavírista Seong – Jin Cho. V prvním kole soutěžilo 80 pianistů, v druhém 40, ve třetím 20 a do finále jich postoupilo 10.

4.      Jak dlouho ses na tuto soutěž připravoval a jak jsi během soutěže relaxoval?

Příprava na tuto soutěž byla velmi náročná. V soutěžním repertoáru byly zastoupeny snad všechny hudební žánry, které Chopin zkomponoval (etudy, mazurky, sonáty, koncerty, balady, scherza, nocturna, aj.) a z každého z nich si musel soutěžící vybrat. Není to úplně obvyklé hrát tolik skladeb od jednoho autora, proto příprava zabrala hodně času. Během soutěže v říjnu jsem neměl čas relaxovat. Každý soutěžící většinou po dohrání svého vystoupení šel cvičit další kolo, pro případ, kdyby postoupil dál. Není jednoduché držet v hlavě a prstech skoro tři hodiny čistého času Chopinovy hudby.

5.      Dosáhl v minulosti v této soutěži tak úspěšného umístění některý z českých klavíristů?

V minulosti se soutěže F. Chopina ve Varšavě zúčastnilo několik českých klavíristů. Nejúspěšnější z nich byl můj současný profesor – Ivan Klánský, který v roce 1970 postoupil až do finále.

6.      Jaké jsou Tvé umělecké plány v nejbližší době?

Rád bych se přihlásil na Mezinárodní soutěž Pražského Jara, která se uskuteční příští rok v květnu.

Marku, děkujeme za milý rozhovor a přejeme Ti mnoho úspěchů v další Tvé umělecké práci.

Rozhovor připravili Jiřina Řezanková a Jan Strakoš